تبلیغات


Notice: Use of undefined constant select - assumed 'select' in /home/damoon/domains/damoonclub.ir/public_html/components/com_content/content.php on line 11

اصول پیمایش جنگل

اصول پیمایش در جنگل

تهیه ،تنظیم و گردآوری : فرزین غلامین

مدرس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ج.ا.ا


مقدمه :

واژه جنگل از زبان سانسکریت است و به اکثر زبان‌های اروپائی نیز وارد شده‌است و معنای جنگل  طبیعی و بکر را می‌دهد. جنگل نوردی و طبیعت گردی از فعالیت های هیجان انگیز و فرح بخشی است که هدف از انجام آن مشاهده مناظر زیبای طبیعت و سیر و سیاحت در سرزمین های بکر و ناشناخته است. جنگلهای شمال کشور بهترین مکان برای گشت و گذار در مناطق جنگلی و سرسبز و سپری کردن لحظاتی زیبا و به یادماندنی در پناه برگ های سبز درختان و آوای خوش بلبلان و چلچله ها است.

جنگل، هدیه خدایی و نخستین دوست بشر به شمار می‌رود. هیچ یک از پدیده‌های طبیعت به اندازه  جنگل در زندگی آدمیان نقش اساسی و سازنده ندارند. انسان آغازین تنها در پناه جنگل توانست به  حیات و تولید نسل خود ادامه دهد، او نیازمندیهای روزانه خود را از جنگل بدست می‌آورد. بدین سان  احترام به درختان و احساس دوستی نسبت به آنها پدیده‌ای است که منشا بسیار دیرین در پندار انسانها دارد و افسانه‌های کهن اقوام و ملل مختلف جهان، سرشار از اساطیر گیاهی است.

جنگل‌ها از جمله مهمترین ثروتهای طبیعی ایران هستند و هم اکنون با وسعتی به مراتب کمتر از چند دهه گذشته استقرار دارند.جنگل‌های ایران در شمال در حد متراکم و در دیگر نقاط به صورت پراکنده مشاهده می‌شوند که در اینحال گرانبهاترین جنگل‌های ایران در گیلان ، مازندران و استان گلستان یافت می‌شود. ایرانیان باستان ، جنگل و پوشش گیاهی را منشا خیر و برکت می‌دانستند. زیرا منابع جنگلی سرمایه‌ای سرشار هستند که نیازهای انسانها را برآورده می‌کنند.                                         (1)

علاوه بر جنگل‌های شمال ، در منطقه غرب و جنوب غرب و حتی شمال شرق ایران می‌توان شاهد وجود جنگل بود. منتها جنگل‌های تنک و پراکنده که البته با جنگل‌های کرانه‌های شمالی قابل مقایسه نیستند. در این میان جنگل‌های غرب و جنوب غرب ایران که درختان غالب آنها بلوط است، پس از جنگل‌های شمال ، حائز اهمت هستند. حفظ و حراست جنگل‌های ایران از اهمیت زیادی برخوردار است و باید نسبت به تداوم و شکوفایی آنها کوشا باشیم.

همه کوهنوردان و بخصوص کوهنوردان بخش شمال کشور ایران، همواره در مسیرهای کوهنوردی و کوهپیمایی خود ناگزیر به عبور از مناطق جنگلی و بیشه زارهای مختلف می باشند.بدین لحاظ دانستن برخی از نکات کلیدی در مواجهه با مناطق جنگلی و چگونگی مقابله با برخی از خطرات احتمالی در این مناطق ، می تواند تا حد بسیار زیادی یاریگر کوهنوردان و طبیعت گردان عزیز باشد.

باید توجه داشت، مسئولیت بزرگی به عهده طبیعت گردها و جنگل نوردها است. حفظ این منابع طبیعی با رعایت قوانین و مقررات مرتبط، پیشگیری از وقوع حادثه و جلوگیری از خطراتی مانند آتش سوزی، از نکاتی است که باید به آن توجه کرد. از طرف دیگر باید دانست، خطرات جنگل نوردی کمتر از دیگر برنامه ها مانند کوهنوردی یا کویرنوردی نبوده و آگاهی از خطرات زیست محیطی مانند رویارویی با حیوانات وحشی، خطر گم شدن و... و دانستن راهکارهای مقابله با این خطرات ضروری است.

(2)

تعریف جنگل :

به زبان ساده ،ناحیه‌ای از هر منطقه که از درختهای انبوه پوشیده شده باشد را جنگل می‌نامند. در جنگل طبیعی معمولاً درختان کوچک و بزرگ وتنومند بطور نامنظم وهمچنین گیاهان  خودرو فراوانند.

جنگلها عمدتاً شامل تعداد زیادی از گونه‌های درختان با ارتفاع مختلف می‌باشند، و در کنار اینهادرختچه‌ها و درختان جوان رشد می‌کنند، که سبب استفاده بهینه از نور آفتاب می‌شود. یک جنگل به  شکل طبیعی اش، محل زندگی بسیاری از جانوران و گونه‌های گیاهی می‌باشد، و زیست توده آن در هر واحد سطح، در مقایسه با بیشتر زیست بومها زیادتر می‌باشد.

 

تعریف مرتع :

بطور کلی مرتع به زمینی گفته می‌شود که در فصلی از سال مورد استفاده دامها قرار می‌گیرد. به واقع از گستره مراتع ایران آمار قابل پذیرشی دردست نیست. بطور کلی کیفیت مراتع را از لحاظ کیفیت پوشش مورد بررسی قرار می‌دهند. مراتع عالی کشور یک درصد ، مراتع خوب 5 درصد ، مراتع متوسط 14 درصد و باقیمانده مراتع ضعیف یا زمینهای عاری از پوشش گیاهی را شامل می‌شوند.


(3)

طبقه بندی جنگل ها :

جنگل بسته به نوع پیدایش آن و خصوصیات ساختاری به جنگل بکر، جنگل  طبیعی و جنگل مصنوعی  طبقه‌بندی می‌شود.

جنگل بکر :

جنگل بکر یا دستنخورده، جنگلی  است که بدون دخالت انسان به‌وجود آمده‌است و ترکیب گونه‌های درختی و درختچه‌ای و علفی آن طوری  است که وضعیت کاملاً طبیعی را نشان می‌دهد. چوب و سایر فرآورده های آن در همان سیستم طبیعی تجزیه شده و به خود جنگل برمی‌گردد. به‌عبارت دیگر از جنگل بکر هیچگونه موادی (زنده یا غیرزنده) به  خارج از آن حمل نمی‌شود. رویش چوبی جنگلهای بکر که به حالت تعادل رسیده باشند عملاً صفر است،  یعنی همانقدر که چوب و سایر موادآلی تولید می‌شود همانقدر هم تجزیه می‌شود و یا می‌پوسد.  به عبارت دیگر چرخه رفت و برگشت مواد در یک جنگل بکر چرخه ای بسته‌است.

در جنگل بکر بین تولیدکنندگان (گیاهان)، مصرف‌کنندگان (جانوران) و تجزیه‌کنندگان (جانوران ریز) یک اشتراک حیاتی  متقابل و پایدار برقرار است. جنگل‌های بکر از تنوع زیستی بالائی برخوردارند و دارای اطلاعات ژنتیکی ارزشمندی هستند که تا به امروز بسیاری کشف نشده‌است. امروزه ارزش جنگل‌های بکر بسیار زیاد است ،هر چند که متأسفانه روند تخریب کمی و کیفی آنها در دنیا رو به افزایش است. امروزه سعی  بر این است که جنگل‌های بکر باقی مانده بر روی کره‌زمین را حفظ و از آنها به‌عنوان ذخیره‌گاههای  اطلاعات ژنتیکی و تنوع زیستی استفاده شود.

جنگل طبیعی :

جنگل طبیعی، جنگلی است که بدون دخالت انسان به‌وجود آمده‌است ولی انسان به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در آن دخالت (بهره برداری) کرده‌است. جنگل‌های بکر، دست‌خورده و بهره‌برداری شده تبدیل به جنگل‌های طبیعی  می‌شوند. به‌عبارت دیگر جنگل‌های طبیعی، جنگل‌های بکر دست خورده هستند. ترکیب درختان و سن  آنها و تنوع گونه‌های گیاهی و جانوری در یک جنگل طبیعی با جنگل بکر متفاوت است و عموماً جنگل  طبیعی از نظر زیست‌محیطی فقیرتر از جنگل بکر است. با وجود این جنگل‌های طبیعی قادر هستند چشم‌اندازهای طبیعی هر منطقه را حفظ کرده و در اکثر موارد از جنگل‌های مصنوعی یا دست کاشت  غنی تر و پایداتر باشند.

 

(4)

جنگل مصنوعی :

جنگل‌های مصنوعی یا دست کاشت یا جنگل انسان‌ساخت جنگلی است که به  دست انسان و با هدف مشخصی ایجاد شده‌است و هدف از ایجاد آن تولید چوب، ایجاد مناظر طبیعی،  حفظ آب و خاک، ایجاد مناطق تفریحی و تفرجی و غیره‌است. جنگل مصنوعی معمولاً به صورت نهال  کاری (درختکاری) به وجود می آید، هر چند این جنگلها را می‌توان با کاشت بذر نیز به‌وجود آورد. تجربه  شده‌است جنگل‌های مصنوعی که با این روش به‌وجود آمده اند پایدار و نزدیکتر به جنگل‌های طبیعی  هستند. به جنگل‌های مصنوعی که به صورت یکجا  ایجاد شده اند ، قلمستان میگویند (مثل قلمستان‌های  صنوبر در بسیاری از نقاط ایران). البته باید متذکر شد که قلمستان‌ها در اکثر نقاط دنیا از نظر حقوقی  جزء جنگل‌ها محسوب نمی‌شوند. امروزه ایجاد جنگل‌های مصنوعی در دنیا از اهمیت بالائی برخوردار  است چرا که به افزایش نیاز چوبی در جهان پاسخ می‌دهد. چنانچه جنگل‌هائی در زمینهای زراعی و بایر  با هدف تولید چوب با استفاده از روشهای پیشرفته زراعی از قبیل شخم زمین، کود دادن و غیره ایجاد  شده باشد به آن زراعت چوب اطلاق می‌شود.

نکته :

علاوه بر سه نوع جنگلی که تعاریف آن ذکر شد در ایران از اصطلاح بیشه هم  استفاده می‌شود. ما بیشه را معمولاً برای پوشش گیاهی ای به‌کار می‌بریم که اطراف رودخانه و شیار دره‌ها در مناطق خشک ظاهر می‌شوند. این واژه به تجمع درختچه‌ها و نیزارها نیز اطلاق می‌شود.

(5)

فواید جنگل :

جنگل دارای فواید بیشماری است که بیشتر آن ها بر زندگی بشر اثر مثبتی می گذارند. در جنگل ها  انواع قارچ ها ، میوه ها و حتی ساقه های گیاهان و درختان دیده می شوند که غذای عده ی زیادی از  انسان ها را تشکیل می دهند. درختان جنگل گاز دی اکسید کربن هوا را دریافت می کنند و طی عمل  فتوسنتز ، آن را تبدیل به اکسیژن می کنند. همچنین چوب درختانی جنگلی در ساختمان سازی ، تهیه  کاغذ و تهیه ی انواع و اقسام  وسایل و مبلمان منازل کاربرد دارند. جدای از همه ی این ها ، سایه ی درختان ،  هر آدمی را از گرمای طاقت فرسا نجات داده و موجب طراوت و سرزندگی در اطراف خود می شوند.از سوی دیگر وجود رنگ های متنوع در میان جنگلها موجبات آرامش روحی و روانی را برای ما انسانها به ارمغان می آورد.

 

 

(6)

پاره اي از فوايد بيشمار جنگلها و مراتع را می توان بصورت زیر برشمرد :

1ـ كنترل آبهاي سطحي و تغذيه آبهاي زيرزميني:

هر هكتار جنگل قادر است سالانه 500 تا 2000 متر مكعب آب را در خاك نفوذ دهد  كه اين مقدار به مراتب بيشتر از زمينهاي غير جنگلي است. به طور مثال براي نفوذ يك ليتر آب در اراضي جنگلي پهن برگ 7 دقيقه و 40 ثانيه، در زمين كشاورزي 46 دقيقه و 46 ثانيه و در محيط خارج از جنگل 4 ساعت و 26 دقيقه و 40 ثانيه وقت لازم است. در عرض يك ساعت در  زمين جنگل پهن برگ 4/8 ليتر، در زمين كشاورزي 29/1 ليتر و در محيط خارج از جنگل 22/0 ليتر آب وارد خاك مي شود يعني خاصيت نفوذپذيري خاك جنگل هاي پهن برگ 40 برابر بيشتر از خاك زمين غير جنگلي مي باشد.. از طرفي درصد تبخير در سطح زمينهاي جنگلي بعلت خنكي هوا و بالا بودن رطوبت و كمتر تابيدن نور آفتاب و نبودن باد شديد بسيار كمتر از منطقه غير جنگلي مي باشد.. در آمريكا ارزش سالانه جنگل هاي دولتي را از لحاظ ذخيره آب 300 ميليون دلار و درامد آنرا از محل گردشگاهها و پارك هاي جنگلي 40 ميليون دلار تخمين مي زنند در صورتيكه از محل فروش چوب سالانه فقط 23 ميليون دلار بدست آمده است.

2ـ مبارزه با آلودگي هوا:

آلودگي هوا چه درمناطق شهري بوسيله وسايل دود زا و كارخانجات و ساير منابع آلوده كننده و چه در مناطق بياباني در اثر حركت و جابجائي ماسه ها و گرد و غبار بوسيله باد وجود دارد. مواد سمي موجود در هواي شهرها فقط از لوله اگزوز ماشينها و يا دودكش كارخانه هاي داخل شهر خارج نمي شود بلكه بادهايي كه از اطراف مي وزند سبب مي گردند كه گرد و غبار و گازهاي كارخانه‌هاي اطراف را هم وارد شهر نمايند و به غلظت مواد سمي هواي مناطق مسكوني بيافزايند. درختان در جلوگيري و كاهش آلودگي هوا كه در بالا ذكر شد نقش اساسي دارند. بطور مثال یک درخت صد ساله راش با 2.5 تن وزن (وزن چوب خشک) در طول عمر خود 12.5 میلیون متر مکعب گاز کربنیک هوا را جذب کرده است تا بتواند این مقدار چوب را تولید کند. همچنین درختان باد حامل ذرات ريز را شانه مي كنند و مي‌توانند در هر هكتار جنگل تا 68 تن گرد و غبار را هر بار در خود رسوب دهند طبق بررسيهاي دانشمندان روسيه درختان كاج، گردو، پيسه آ، آبيس سيبري، بلوط، فندق، اوكاليپتوس، ارس، افرا، بيد، زبان گنجشك و داغداغان از خود موادي در هوا پخش مي كنند كه باعث از بين رفتن بسياري از باكتريها و قارچ هاي تك سلولي و برخي از حشرات مضر مي شود اين ماده را توكين ( Tukin ) در سال 1956 فيتونسيد ناميده است. اين مسئله ايجاد فضاي سبز در اطراف و داخل شهرها و اطراف بيمارستان‌ها، ‌مدارس و اماكن  عمومي را بخوبي گويا مي سازد.

(7)

3ـ مبارزه با فرسايش و حفظ و توليد خاك:

جنگل به كمك شاخ و برگ درختان، از سرعت باد مي كاهد و از طريق ريشه گياهان، خاك را حفظ   مي كند و مانع ايجاد فرسايش مي شود. بعلت آرام بودن هواي داخل جنگل تبخير بسيار ناچيز بوده و خطر خشك شدن خاك كه از شرايط مهم آغاز فرسايش است از بين مي‌رود. در مناطقي كه پوشش گياهي وجود دارد، هنگام بارندگي قطرات باران به علت انرژي كه در مسير خود و همچنين تاثير قوه جاذبه زمين كسب مي كنند و مي توانند موجب متلاشي شدن ذرات خاك و جآبجايي آن شوند در اثر برخورد به شاخ و برگ گياهان به ذرات بسيار ريز تبديل گشته و به آهستگي روي خاك مي رسند. از طرفي بقاياي نباتي كف جنگل و مراتع همچون اسفنجي آب حاصل از بارندگي را د رخود جذب نموده و به آهستگي روي خاك رها مي كند و بدينوسيله خطر شتشوي خاك از بين رفته و خاك حفظ مي شود. در تحقيقات‌ انجام‌ شده‌ در يكي‌ از ايالت‌هاي‌ آمريكا (New Hampshire) ثآبت‌ شده‌ است‌ كه‌ پس‌ از بريدن‌ درختان‌ يك‌ جنگل‌، جريان‌ آب‌ حاصل‌از بارندگي‌ در عرض‌ دو سال‌ در هر هكتار 95 كيلوگرم‌ ازت‌ نيتراتي‌ و 89 كيلوگرم‌ كلسيم‌ را از بين‌برده‌ است‌ در حاليكه‌ در يك‌ جنگل‌ دست‌ نخورده‌ ميزان‌ ازت‌ نه‌ تنها از بين‌ نرفته‌ بلكه‌ در هر هكتار2 كيلوگرم‌ نيز به‌ ميزان‌ آن‌ افزوده‌ شده‌ است‌. اين‌ مقدار ازت‌ از باران‌ دريافت‌ شده‌ است‌. همچنين‌كلسيم‌ از بين‌ رفته‌ بسيار كم‌ بوده‌ و مقدار آن‌ 7 كيلوگرم‌ در هكتار بوده‌ است‌.

4ـ جلوگيري از سرو صداي محيط:

يكي از آثار نامطلوب صنعت ايجاد سرو صدا در مناطق مسكوني است كه در اثر تراكم جمعيت، وسايط نقليه موتوري، كارخانه ها و وسايل و ماشين آلات ساختماني و ساختمان سازي توليد مي شود. اگر اقدامات لازم در جهت كمتر نمودن سر و صدا در شهرهاي صنعتي بزرگ و نزديك فرودگاه ها انجام نگيرد، مي تواند ناراحتي‌هاي عصبي و روحي ببار آورد. علاوه بر اقدامات فني لازم براي جلوگيري از سرو صداي محيط، جنگل كاري و ايجاد فضاي سبز در داخل شهرها و اطراف مناطق صنعتي و فرودگاهها به ميزان قابل ملاحظه اي از سرو صدا مي‌كاهد .

(8)

5ـ تفرجگاه براي انسان:

جنگل و پارك و فضاي سبز در داخل و اطراف شهرها به مردم خسته از زندگي ماشيني و سر و صداي محيط اين امكان را مي دهد كه بتوانند ايام فراغت را در اين مكان به استراحت و تفريح بپردازند و بچه ها از آپارتمان بيرون آيند و جهت تقويت فكر و بدن خود در محيطي آرام و با هوايي سالم به بازي بپردازند. طبيعت همواره با زيبائي هاي خود نظر انسان را به خود جلب مي نمايد و گياهان يكي از عوامل مهم زيبايي طبيعت بشمار مي روند. هر انسان از مشاهده طبيعت سرسبز جنگلها و مراتع لذت مي برد و با ديدن گل هاي زيباي طبيعي با رنگ هاي دلفريب كه از دل خاك سر بر آوده است به عظمت و رحمت خالق سبحان پي مي برد و شكر نعمتهاي بيكرانش را بجا مي آورد. بسياري معتقدند كه جنگل در سبك موسيقي و نقاشي افراد تاثير خاصي دارد و بسياري از هنرمندان و اهل ادب از مناظر زيباي طبيعت در ايجاد اثر خود الهام مي گيرند.

6ـ تعديل آب و هواي يك منطقه:

وجود رسنتي ها، بخصوص جنگل در تعديل حرارت محيط موثر است و حرارت روزانه سطح زمين را متعادل مي كند و باعت اعتدال آب و هوا مي گردد، زيرا در تابستان قسمتي از انرژي حرارتي خورشيد را جذب نموده و باعث تقليل حرارت زمين مي‌گردند و در زمستان به منزله روپوشي براي آن به شمار رفته و مانع از دست دادن حرارت آن مي گردند.  از اين گذشته تبخير ناچيز و بالا بودن رطوبت نسبي هوا در داخل جنگل نيز به اين امر كمك مي كنند.

7ـ تلطيف هوا:

جنگل ها و مراتع و به طور كلي گياهان سبز در نتيجه عمل كربن‌گيري مرتباً گاز كربنيك هوا را كه در اثر تنفس حيوانات و انسان و فعل و انفعالات شيميايي و آلودگيهاي محيط زيست وارد هوا مي شوند جذب نموده و گاز اكسيژن را كه يك ماده حياتي براي موجودات زنده به شمار مي رود پس مي دهند. بررسی های انجام شده نشان داده است هنگام کربن گیری درختان، از 264 گرم انیدرید کربنیک هوا مقدار 192 گرم اکسیژن آزاد می شود از این نظر هر هکتار جنگل قادر است سالانه 2.5 تن اکسیژن (اکسیژن لازم برای 10 نفر در سال) آزاد کند. در مجموع حدود 60 درصد از اكسيژن مصرفي جهان بوسيله فضاي سبز تامين مي شود از اين رو تلطيف هوا و تامين اكسيژن مورد نياز جانداران از فوايد مهم جنگل و فضاي سبز مي باشد.

(9)

8- جلوگيري‌ از وقوع‌ بهمن‌:

‌ پوشش‌ گياهي‌ از نوع‌ بوته‌اي‌ يا بالشتكي‌ سطوح‌ ناهمواري‌ ايجاد كرده‌ وخطر سقوط‌ بهمن‌ را درمناطق کوهستانی كاهش‌ مي‌دهد. لذا در نقاطي‌ كه‌ حتي‌ براي‌ ورزش‌ اسكي‌ استفاده می شود، بهتر است‌ هم‌ محل‌ اسكي‌ و هم‌ ارتفاعات‌ مشرف‌ به‌ آن‌ را با گونه‌هاي‌ مرتعي‌ نوع‌ بوته‌اي‌ وبالشتكي‌ تقويت‌ كرد. در مناطق‌ بهمن‌ خيز براي‌ جلوگيري‌ از خطرات‌ ناشي از آن‌ در محلهاي‌ آغاز حركت‌ توده‌هاي‌ برفي‌ اقدام‌ به‌ جنگل‌كاري‌ مي‌شود. معمولاً جنگل‌كاري‌ در روي‌ خطوط‌ تراز و با ايجاد بانكت‌ صورت‌ مي‌گيرد.

برخی قوانین جنگل نوردی و آنچه که باید بدانیم

1-جنگل نوردی یکی از برنامه های مفرح و با هیجان کوهنوردی است.ولی خطر آن کمتر از خود کوهنوردی نیست .پس مهمترین مساله در این گونه برنامه ها رعایت یک سری نکات است.

2-هرگز بدون راهنما وآن هم یک راهنمای باتجربه یا راهنمای زبده محلی اقدام به این کار نکنید.

3-همیشه سعی کنید چند بطری آب اضافی به همراه داشته باشید ؛چون در جنگل معمولا آب کم است.

4- همیشه احتمال بارش باران را در جنگل بدهید؛به خاطر همین کاوری برای کوله پشتی تان تهیه کرده تا در موقع باران وسایلتان خیس نشود.

5-به هیچ عنوان با کفش سبک یا بدون ساق وارد جنگل نشوید، زیرا گل به آن میچسبد و حرکت را کند میکند.

6-به هیچ عنوان از کنار راهنما جدا نشوید چون همه جای جنگل شبیه هم بوده و کوچکترین غفلت موجب ساعتها سردرگمی خواهد بود.

7-قبل از حرکت اطلاعاتی از قبیل نوع پوشش گیاهی منطقه و نوع حیواناتی که در آن منطقه یافت میشود و... داشته باشید.

8- اگر در مسیرهای جنگلی، از روستایی رد شدید، اطلاعات لازم را از بومی ها دریافت نمایید. به خانه های روستایی و گله دامها بیش از اندازه  نزدیک نشوید تا دچار خطر سگ گرفتگی شوید.

9- از داخل باغها و دیگر محصولات کشاورزان عبور نکنید.

10-حتی الا مکان وسایلی مانند: تبر ،طناب،چاقوی تیز،قطب نما،نقشه ،قرصهای تصفیه، پتوی نجات ، چادر و غیره به همراه داشته باشید.

 

(10)

11-حواستان باشد که کسی از گروه جدا نشده باشد و اگر ناخودآگاه از گروه جدا شدید با ایجاد سر و صدا به گروه اطلاع دهید.

12-جنگل‌نوردی یا طبیعت‌گردی از فعالیت‌های هیجان‌انگیز و فرح‌بخشی است که هدف از انجام آن مشاهده مناظر ، طبیعت و سیر و سیاحت در سرزمین‌های بکر است ، پس در حفظ و حراست آن همواره کوشا بوده و به دیگران نیز اصول نگهداری صحیح از آن را بیاموزیم.

(11)

مواجهه با برخی از حیوانات وحشی در مناطق جنگلی

 

رویارویی با خرس

در صورت رویارویی با حیوانات وحشی مانند خرس، خونسردی خود را باید به طور کامل حفظ کنید. اکثر خرس‌ها، تمام تلاش خود را برای دور شدن از انسان‌ها انجام داده و فقط در مواردی که احساس کنند، انسان قصد آزار رساندن به آنها را دارد، حمله می‌کنند. واکنش نشان دادن یا حالت دفاع گرفتن زمانی که خرس‌ها به افراد نزدیک‌تر می‌شوند، برای آنها تهدید به شمار رفته و ممکن است این حیوانات تصمیم به حمله بگیرند. برقراری ارتباط چشمی با خرس‌ها یک نوع تهدید برای این حیوان به شمار آمده و ممکن است درصدد آسیب رساندن برآید. در موقع نزدیک شدن این حیوان با حفظ خونسردی باید از ارتکاب اعمالی مانند بالا رفتن از درخت، دفاع یا صحبت کردن با صدای بلند و جیغ زدن پرهیز کرد و توجه به این نکته ضروری است که انسان نباید هرگز بین یک خرس مادر و فرزندش قرار گیرد و در صورتی که این اتفاق بیفتد، لازم است هر چه سریع‌تر از بچه خرس فاصله گرفته شود. استفاده از اسپری فلفل، حرکت دستان یا پرتاب سنگ و چوب در هنگام حمله این حیوان مؤثر است. این گونه جانوری در مناطقی مانند جنگل‌های کالاهو و ارسباران (واقع در مناطق شمالی) ایران یافت می‌شود. در این مناطق خرس قهوه‌ای، شغال و گراز بیشترین گونه‌های زیستی را تشکیل می‌دهند.

 

(12)

شوكه شدن( غافلگیری)  بزرگترین فاكتور در آغاز حمله یك خرس می باشد.آمار نشان می دهد كه حملات خرسها در طبیعت فصلی می باشد  و تعداد حملات در پاییز در خلال فصل شكار بیشتر از بهار اتفاق می افتد . فصل تمشك تابستانه نیز زمان اوج برخورد دیگر بین انسان و خرس ها می باشد ساعت روزنیز  می تواند در اینكه حمله  چگونه شكل می گیرد نقش بازی كند.احتمال برخورد شما با یك خرس در طی یك پیاده روی شبانه در  مجاورت یك رودخانه پر ماهی نسبت به همان پیاده روی در طی روز در حالیكه سرو صدا می كنید بسیار بیشتر است.


 

(13)


 

(14)

روبه‌رو شدن با مار

در بسیاری از جنگل‌های ایران، احتمال گزیدگی توسط مارها یا حمله مارهای وحشی وجود دارد. باید به این نکته توجه داشت که اکثر مارها بی‌خطر هستند و 80 درصد از مارهای پرخطر نیز تا زمانی که در معرض شکار قرار نگیرند، حمله نمی‌کنند. در صورت گزیده شدن توسط مارهای مرجانی با خطوط زرد و نارنجی، زهر باید سریع از قسمت گزیده شده خارج و آب زیادی نوشیده شود. استفاده از یخ برای پانسمان این زهر توصیه نمی‌شود. شناسایی ظاهر مار و توضیح آن به متخصص برای درمان سریع‌تر بیماری مؤثر خواهد بود. بهترین روش برای پیشگیری از گزیدگی توسط مارها، در صورت رویارویی با این خزنده، بی‌حرکت بودن یا در صورت لزوم آرام و بدون سروصدا حرکت به طرف عقب است. در دشت‌ها و جنگل‌های نواحی دریای خزر و آذربایجان، گونه‌های مختلفی از مارهای سمی و غیرسمی یافت می‌شوند. در میان این گونه‌ها، مارهایی مانند مار زنجانی، افعی قفقازی، کبرا یا کفچه مار (بزرگترین مار خاورمیانه)، گرگ مار، مار آتشی و مار آبی در مناطق شمالی ایران و جنگل‌های نواحی البرز، آذربایجان و زاگرس پراکنده هستند.


نواحی جنوبی نیز زیستگاه مناسبی برای خزندگانی مانند افعی دماوندی، مار گورخری، مار کوتوله و خاکی، افعی آذربایجانی محسوب می‌شوند. شناخت مارهای سمی از شکل ظاهری آنها امکانپذیر است. تمام مارهای سمی دارای فنگ یا نیش دندان لوله‌ای شکل و متصل به غده سمی هستند. دم مارهای سمی کوتاه و در مقایسه با مارهای غیرسمی کندتر حرکت می‌کنند. ناحیه سر اکثر مارهای سمی مثلثی شکل است و در بعضی از این انواع مار، حفره‌ای میان چشم و بینی قرار دارد که به راحتی قابل تشخیص است. گرزه مار یا افعی، مار دریایی، کفچه مار یا کبری از مارهای سمی با مردمک چشم بیضی شکل هستند که سم آنها خطرناک بوده و عوارض عصبی مانند از دست دادن توانایی تکلم، سرگیجه و در نهایت خفگی و فلج دستگاه تنفسی را به دنبال دارد. باید توجه داشت در محل گزیدگی مارهای سمی، اثر نیش به صورت دو حفره کوچک دایره مانند مشخص است در صورتی که این اثر هنگام گزیدگی توسط مارهای غیرسمی، هلالی شکل است.

 

 

(15)

مقابله با گرگ

هنگام برخورد با گرگ بهتر است آرام و آهسته به سمت زمین های سفت و نواحی گرم تر حرکت کرده و در صورتی که افراد مورد حمله واقع شوند، با فریاد زدن و پرتاب سنگ و چوب اقدام به فرار کنند. افرادی که به صورت گروهی حرکت می کنند کمتر مورد حمله گرگ ها قرار می گیرند. زیستگاه این جانور در اکثر نقاط کشور و بخصوص نواحی شمالی و جنگل های غربی است.

 

زنبور گزیدگی

پوشیدن لباس های روشن و استفاده نکردن از عطر یا اسپری های خوشبوکننده از عواملی است که خطر نزدیک شدن زنبورها را کاهش می دهد. در صورتی که افراد توسط زنبورها مورد حمله واقع شوند، باید بدون انجام هیچگونه واکنش یا تکان دادن دستان، سر و صورت را بپوشانند تا از نیش حشرات در امان بمانند. در صورت گزیده شدن، زهر زنبور باید هرچه سریع تر با ناخن یا تیغه چاقو خارج شود و اعمال فشار روی آن انجام نشود تا سم در جریان خون پراکنده شود.


(16)

مقابله با کروکودیل

هنگام مواجهه با کروکودیل ها باید هرچه سریع تر فرار کرد و حرکت به صورت زیگزاگی انجام شود تا این حیوانات وحشی با گم کردن مسیر، قادر به تعقیب نباشند. زیستگاه این حیوان در نواحی جنوبی در جنگل و آب های شیرین سیستان و بلوچستان است.

(17)

چگونه در طبیعت سر پناه پیدا کنیم؟

هنگامی که تلاش می کنید تا از طوفان بگریزید و یا زمانیکه پس از طی روزی پر تلاش از راهپیمایی، شناسایی و یا پیمایش کوهستان فقط به دنبال محلی برای استراحت می گردید ، پیدا کردن یک سرپناه اولین اولویت شما خواهد بود.ابتکار داشته باشید و از آنچه که دارید و آنچه که مادر طبیعت در اختیار شما قرار می دهد استفاده کنید تا یک سرپناه امن را بیابید و یا درست کنید.شما باید همواره هنرهای زیر را تمرین نمایید : زندگی در شرایط سخت  ، مهارت زنده ماندن در طبیعت ، سازگاری با طبیعت  ،هنر زنده ماندن در شرایط سخت ، بقا در طبیعت ، مهارت های زنده ماندن در شرایط سخت ، غارنوردی ، تله گذاری ، جهت یابی ، آتش افروختن ، تهیه آب ، استفاده صحیح ازچاقو ، امداد و نجات به خود و سایر همراهان ، مدیریت شرایط بحرانی و . . .

(18)

بنابراین برای ساخت یک پناهگاه ایمن :

1- محلی را انتخاب کنید که خود بطور طبیعی یک پناهگاه است. جایی را دور از باد و یا حتی المقدور پشت به باد پیدا کنید. به دنبال محلی بگردید که فضای کافی برای خوابیدن شما داشته باشد و شما را نیز در مقابل محیط طبیعی و حیوانات گرسنه نیز حفظ کند. محل را بخاطر وجود گیاهان سمی، مار، حشرات ، عقرب و مورچه های گزنده چک کنید. حتما نمی خواهید موقع بیدار شدن خود را احاطه شده با پیچک های سمی و یا ساس ببینید پس این دو مورد را هم بررسی کنید.

2- از مناطق خطر دور شوید. از مناطقی که احتمال جاری شدن سیل است ، از بستر رودخانه های خشک ، مناطقی که احتمال ریزش سنگ وجود دارد، صخره ها ، دره های تنگ و عمیق و زمینهای پست اجتناب کنید. مناطق پست نه تنها محل پرورش لجن زار است بلکه شبها نسبت به مناطق مرتفع سردتر نیز می باشد. اگر تصادفا هنگامیکه خوابید طوفان رخ دهد بدون هیچ درنگی خود را در میان طغیان رودخانه خروشان خواهید یافت.

(19)

3- به دنبال درختی بگردید که قطر کافی داشته باشد تا شما را در مقابل باد محافظت کند. هر چه قدر شاخه های درخت بالای سر شما متراکم تر باشند شما در مقابل باران محافظت بیشتری خواهید داشت.


4- به دنبال یک غار بگردید. غار اغلب به عنوان بهترین گزینه است البته وقتیکه در اطراف به دنبالش بگردید اغلب پیدا نخواهد شد. به خاطر داشته باشید اگر یک پناهگاه عالی بیابید قبلا توسط حیوانات قرق شده است. در فاصله ای منطقی از ورودی غار قرار گیرید که در صورت وجود ساکنین و یا فروریختگی سازه آن ، راه فرار داشته باشید.

5- با هر وسیله ای که دارید یک سایه بان ایجاد کنید. ایجاد سایه به خصوص در آب و هوای گرم و خشک بسیار اهمیت دارد. در کناره ها از یک سنگ بزرگ استفاده کنید و یا با شن زیاد یک کومه درست کنید. پانچویتان را محکم به این کومه و یا سنگ، با یک وسیله سنگین تکیه دهید. این جانپناه محل امنی در مقابل طوفان نخواهد بود اما در زیر آن می توانید در مقابل تابش خورشید استراحت کنید.

6- می توانید از قلوه سنگ ها و خاروخاشاک برای درست کردن یک کلبه استفاده کنید. زمان راهپیمایی یک کنده درخت ، سنگ بزرگ و یا یک درخت تنومند را پیدا کنید. می توانید سر یک شاخه بلند و یا دسته بلند یک چیز را به کنده درخت گیر دهید و یک مثلث سه گوش درست کنید . این مثلث پایه کلبه شماست. بطور ایده آل ارتفاع آن دسته بلند بایستی به اندازه قد شما باشد. شاخه های بلند را بالای این دسته طوری قرار دهید که حالت چادر را به خود بگیرد.

 


(20)

بررسی کنید محلی که برای خود تعبیه کرده اید به اندازه کافی برای شما جا داشته باشد. از یک طرف به آن طرف کلبه شاخه های کوچکتر و و علفهای هرز را قرار دهید. خار و خاشاکی مثل برگهای سوزنی کاج، گیاهان هرزه و برگها را در داخل شاخه های کوچکتر طوری قرار دهید که به اندازه یک اینچ ضخامت داشته باشد. در پایان برای اینکه این کلبه را در جای خود نگه دارید چند شاخه بالای آن قرار دهید

7- برای اینکه یک جانپناه درست کنید همچنین می توانید زمین یا برف را نیز حفر کنید. هر چقدر زمین سفت تر باشد پناهگاه شما محکم تر خواهد بود. یک مستطیل را روی زمین یا برف به اندازه خودتان بکنید. اگر گودال شما خیلی بزرگ باشد تاثیر گرمای بدن خود را از دست می دهید. به اندازه چهار پا زمین را حفر کنید. گودال را با شاخه های درخت،یک تکه برزنت، یک تکه کنده بزرگ و یا هر چه که در اطراف می بینید که بدرد این کار می خورد، بپوشانید. قبل از اینکه داخل شوید یک حفره در سقف برای تنفس ایجاد کنید.

8-زمان بستن کوله برای طبیعتگردی ، پانچو و یا یک تکه برزنت، طناب و یا روزنامه را فراموش نکنید. این تجهیزات، کوچک و بهم فشرده اند و پناهگاه شما را راحتتر می کنند. هنگام کوهنوردی و یا طبیعتگردی به محیط اطراف توجه کنید. اگر جای مطلوبی به عنوان پناهگاه یافتید حتما روی نقشه خود آن را علامتگذاری کنید و در قسمت عوارض زمین به جزییات آن بپردازید. این مساله به شما کمک می کند در صورت لزوم از آن استفاده کنید

9-در زیر درخت ، یا پای دیواره های سنگی ویا روی برآمدگی های لخت صخره ها کمپ نزنید. اگر صاعقه به درخت یا صخره بزند و شما یه آنها تکیه کنید موجب آسیب جدی شماخواهد شد. همیشه یک شیء درخشان را نزدیک ورودی سرپناهتان بگذارید که باعث می شود در صورت لزوم دیگران شما را زودتر پیدا کنند.

(21)

جمع آوری آب در طبیعت

اگر در طبیعت با کمبود منابع آب تازه مواجه شدید باید برای جمع آوری آب قابل شرب دست به کار شوید.هرچقدر آب بیشتری جمع آوری کنید شانس بقای شما در شرایط سخت افزایش می یابد.

یک روش جمع آوری آب استفاده از گودال زیر زمینی است. برای راه اندازی این سیستم شما به یک صفحه پلاستیکی،وسیله حفاری، یک شیلنگ یا وسیله مشابه و یک سنگ احتیاج خواهید داشت.منطقه مرطوبی که در بیشتر ساعات روز آفتابگیر باشد را انتخاب کنید.گودال کاسه مانندی به قطر 90 سانت و عمق و 60 سانتیمتر عرض همراه با چاهکی در وسط حفر نمایید.این چاهک می بایست مسطح و در ابعاد مناسب جهت نگهداری ظرف جمع آوری آب باشد.ظرف را درچاهک قرارداده و شیلنگ را درون آن گذاشته و به بیرون گودال اصلی هدایت کنید.روی گودال را با پلاستیک پوشانده و لبه های آن را بوسیله سنگ و خاک در جای خود ثابت کنید.سنگ را برروی پلاستیک قرار داده و اجازه دهید تا  حدود 45 سانتیمتر در گودال آویزان و شکل مخروط وارونه ای را پیدا کند.مطمئن شوید که سیستم مستقر و پایدار است. گرما باعث بخار شدن آب از خاک و نشستن آن بر سطح داخلی لایه پلاستیک و سرآزیر شدن آن به داخل ظرف می شود. با استفاده از شیلنگ می توانید آب را مستقیما از ظرف بنوشید در غیر این صورت می بایست هر نوبت ظرف را از گودال خارج و آب را برداشت نمایید.می توانید برای افزایش آب جمع آوری شده مقداری برگ گیاهان غیر سمی را درون گودال قرار دهید این متد در شرایط معمول حدود 1 لیتر آب در روز جمع آوری می نماید.


(22)

در روش ساده تر در جمع آوری آب در طبیعت شما تنها به یک کیسه پلاستیکی تمیز نیاز خواهید داشت.در هنگام صبح کیسه پلاستیکی را بدور یک شاخه پربرگ درخت یا بوته ببندید.سنگی را بعنوان وزنه در کیسه قرار دهید تا آب تهیه شده در یک نقطه از ظرف جمع گردد.بعد از آنکه آب به مقدار لازم جمع گردید نایلون را سوراخ و آب را در یک ظرف بریزید.مزه آب ممکن است چندان دلچسب نباشد اما در مواقع مورد لزوم بسیار بکار خواهد آمد.مواظب باشید گیاه انتخابی شما برگ سمی نداشته باشد.

به منظور حذف ذرات معلق و بو نیز می توانید از یک سیستم تصفیه خانگی استفاده کنید. برای ساخت این فیلتر ظرف پلاستیکی مانند ظرف نوشابه خانواده یا کیسه پلاستیکی محکمی را انتخاب و بصورت متناوب دردرون آن لایه هایی از سنگ ریزه، شن و پارچه قرار دهید در قسمت مقطع پایینی چند سوراخ کوچک قرار دهید این مجموعه را در یک نقطه آویزان و آب را به قسمت بالایی اضافه نمایید تا به سمت سوراخها از لایه های مختلف عبورو تصفیه شود آب را در ظرف دیگری جمع آوری نمایید.می توانید این عمل را چند مرتبه تکرار کنید تا آب شفاف تر شود.از ذغال اجاقتان نیز به منظور حذف بو استفاده نمایید.البته این تنها موجب تصفیه فیزکی آب شده و ترجیحا جوشاندن آب را فراموش نمایید

(23)

توانایی افروختن آتش

توانایی افروختن آتش در برخی از موقعیت ها تنها راه بقا و زنده ماندن افراد  را در طبیعت فراهم می آورد.آتش علاوه برآنکه امکان تهیه غذای گرم را به ما می دهد می تواند بعنوان عامل گرمازا، تهیه آب بهداشتی، استریل کردن بانداژ، ایجاد علایم درخواست کمک، محافظت در برابر حیوانات و ساخت تجهیزات و ادوات بکاربرده شود. با وجود تمامی مزایای این عنصر طبیعی، استفاده از آن بدون درنظر داشتن نکات ایمنی بسیار خطرناک خواهد بود.قبل از آشنایی با روشهای مختلف افروختن آتش میبایست با اصول اولیه آن و مثلث آتش که شامل سوخت، گرما و اکسیژن می باشد، آشنا شویم. حذف هریک از این عوامل موجب خاموشی آتش شده و سهم هریک نیز در ایجاد یک آتش بهینه بسیار مهم می باشد.به منظور افروختن آتش باید ابتدا بدنبال یک مکان خشک گشته و آتش را از وزش باد شدید مصون نگاه دارید. اگر در یک منطقه جنگلی و یا یک بوته زار هستید سعی کنید قبل از هرچیز به منظور جلوگیری از گسترش آتش محوطه ای به قطر 1 متر را از انواع بوته های خشک و مستعد آتش گیری پاک نمایید.

اگر فرصت کافی در اختیار داشتید می توانید با کنده های بزرگ و یا سنگ یک دیوار آتش بسازید. این دیوار از به هدر رفتن گرما جلوگیری کرده، مانع وزش بادهای شدید شده و از گسترش آتش جلوگیری می کند. برای تولید آتش شما به سوخت، آتش زنه و هیزم نیاز دارید. آتش زنه ماده خشکی است که با کمترین میزان گرما مشتعل می گردد. یک آتش زنه بسیار خوب پارچه پنبه ای (توپ های پنبه) سوخته است بدین منظور پارچه را آتش بزنید تا سیاه شده اما کاملا نسوزد و آنرا در یک محفظه ضدآب نگهداری نمایید و همواره به همراه داشته باشید. هیزم نیز باید تا حدامکان خشک باشد تا در حداقل زمان و با کمترین میزان سوخت مشتعل گردد.


(24)

گم شدن در طبیعت

گم شدن به آسانی اتفاق می افتد. اینکه چگونه میتوانید با استفاده از وسایل موجود در طبیعت زندگی کنید.قبل از حرکت و ورود به هر فضای ناشناخته ای دیگران را از مقصد خود مطلع کنید و یا مقصد مسیر و زمان بازگشت خود را به صورت مکتوب به جا بگذارید. این کارها را همیشه انجام دهید حتی اگر قصد دارید برای مدت زمانی کوتاه وارد محیطی شوید که با آن آشنایی کاملی دارید.احتمال شکستن پای شما در چند متری منزلتان به همان اندازه میباشد که در 10 کیلومتری چادرتان.همیشه وسایل ضروری مثل چاقوی شکاری، قطب نما، کبریت در محفظه ضد آب، بادگیر یا پانچو را همراه داشته باشید.برای سفرهای طولانی تر حتماً وسایل ضروری لیست شده را طبق استاندارد تهیه کنید.معلومات و آگاهی اولین قدم برای غلبه به ترس است. این معلومات میتواند به وسیله اعتماد به وسایل همراه، استفاده از تجهیزات، فعالیتهای متقابل افراد گروه و مهارتهای فردی در زنده مانی تقویت شود.شناخت بوها، صداها و مشخصات فیزیکی منطقه، تغییرات آب و هوا، و نحوه ارتباط برقرار کردن شما میتواند کمک شایانی به زندگی شما کند.امید به زنده ماندن کلید زنده ماندن است.


به انجام کارهای زیر عادت کنید: موقعیت تقریبی خود را روی نقشه مشخص کنید و نشانه های اطراف را با نقشه تطبیق دهید. این کار را هر 15 تا 20 دقیقه انجام دهید.- جهت باد را مشخص کنید.- همواره به سایه خود توجه کنید ازاین راه اولاً مطمئن شوید که دور خود نمی چرخید (دایره وار حرکت نمی کنید) ثالثاً اینکه در خواندن جهت توسط قطب نما اشتباه نکرده اید.- مدت زمانی را که در راه هستید برآورد کنید و مسافت طی شده را تخمین بزنید.- دقت کنید که تا چه حد فواصل مشخص شده روی نقشه با فواصل واقعی منطقه مطابقت دارد.- تپه ها، رودها و درختان تنومندی را که پشت سر گذاشتید به عنوان نشانه های اصلی به یاد داشته باشید.- اگر در راهی که می روید به نحوی از مسیر اصلی منحرف شده اید بلافاصله به عقب برنگردید، بلکه سعی کنید اول موقعیت خود را با شناسایی یکی از نشانه های اصلی که به یاد دارید بر روی نقشه مشخص کنید. در راه علائمی روی درختان باقی بگذارید و همواره موقعیت خود را نسبت به آنها درنظر بگیرید. دقت کنید که ساییدگی ها و خراش های روی درختان میتواند ناشی از افتادن یک شاخه شکسته باشد.جیره بندی غذا:بلافاصله غذای موجود را جیره بندی کنید و حتی الامکان از خوردن غذا در روز اول خودداری کنید. مقدار آب همراهتان را جیره بندی کنید، البته اگر در آن منطقه به آب دسترسی نداشتید. مقدار غذای خود را در هر وعده کاهش داده و غذا را آهسته آهسته بخورید. برای تهیه غذا دست بکار شوید وبرای حیوانات کوچک دام بگذارید و سعی کنید گیاهان خوراکی پیدا کنید تا جیره غذایی خود را کامل کنید.

(25)

ضد عفونی کننده ها:برای زنده ماندن شرایط خوب فیزیکی و سلامتی بدن لازم است.- زخم های کوچک حتماً باید در ابتدا جدی گرفته شود زیرا امکان دارد عفونی شوند.از هر برش، ساییدگی و کوفتگی به دقت مراقبت کنید.- سعی کنید پاهایتان تاول نزند زیرا راه رفتن شما را دچار مشکل میکند. فراموش نکنید جورابهایتان را با آتش خشک کنید.- اصول ساده ضدعفونی را یاد بگیرید تا خود را درمقابل بیماریها و زخمها حفاظت کنید.- به جای خمیردندان از نمک یا جوش شیرین برای تمیز کردن دندانهایتان استفاده کنید.اگر مسواک ندارید از ترکه های تازه و سبز رنگ درختان استفاده کنید. پس از هر وعده غذا دهان خود را با آب بشویید.- برای پاکیزگی از آب و صابون استفاده کنید. باید به قسمتهایی از بدنتان که درمقابل نیش حشرات و عفونت ناشی از آن حساس هستند توجه ویژه ای بکنید. اگر صابون نداشتید برای شستشو بدنتان از خاکستر چوب استفاده کنید. دوش روزانه با آب گرم و صابون بسیار ایده آل است ولی اگر این کار غیرممکن است همواره دستهایتان را تمیز نگه دارید. صورت، چین آرنج، چین های گردن و پاهای خود را حداقل روزی یکبار شسته و خشک کنید.- لباسهای خود بخصوص لباسهای زیر و جورابهایتان را تا حد ممکن پاکیزه و خشک نگه دارید. درصورت امکان آب لباسها را گرفته و در هوای آزاد مقابل نور خورشید پهن کنید. لباسها باید پاکیزه نگه داشته شوند زیرا لباسهای تمیز دیرتر کهنه شده و میزان ابتلای شما به کهیر و عفونتهای پوستی را کاهش میدهد.- قبل از هر سفر بدن خود را به موقع ایمن کنید.- دربرابر گرمازدگی، سرمازدگی، وزش باد، کاهش دمای بدن و خستگی از خود مراقبت کنید.- آفتاب سوختگی شدید در فصول تابستان یا زمستان رخ میدهد. در اواخر زمستان نیز احتمال سوختگی بسیار شدید در زمانی کوتاه وجود دارد. کلاه، عینک آفتابی، لباس آستین بلند بپوشید و از فوائد بودن در سایه بهره بگیرید.

اگر گم شدیدو تنها هستید

شوک ناشی از فهمیدن این مطلب که راه خود را گم کرده اید میتواند از لحاظ فکری شما را زمین گیر کند. اما به پیشامدهای خوب امیدوار باشید و برای رویدادهای ناگوار برنامه ریزی کنید. مهارتها و تمرینهای زنده مانی خود را به یاد آورید زیرا کارایی همین مهارتهاست که شانس موفقیت شما را بالا برده و اعتماد به نفستان را نسبت به این که میتوانید زنده بمانید افزایش میدهد.- اگر راه را به خوبی نمی شناسید و دیگران احتمالاً تا به حال فهمیده اند که شما گم شده اید مکان فعلی خود را ترک نکنید و خونسرد باشید. معمولاً بهتر است همان جا که هستید بمانید و پناهگاهی بسازید.این امر وقتی که از نظر غذایی در مضیقه هستید و یا آسیب جسمی دیده اید مصداق بیشتری پیدا میکند.

(26)

عدم حرکت و یک جا ماندن فرصت ذخیره انرژی را به شما میدهد.- اطراف خود را به دقت بررسی کنید. درصورت امکان آب پیدا کنید و فضایی جهت برپا کردن آتش و همچنین جایی مناسب برای ساختن پناهگاه انتخاب کنید. به مقدار کافی چوب جمع آوری کنید. اگر ذخیره چوبی خوبی دارید همیشه آتش را برای علامت دادن احتمالی روشن نگه دارید.- هرچه سریعتر پناهگاهی ساده و مطمئن ساخته و کنار آن آتش روشن کنید.- پس از ساخت پناهگاه و تأمین گرما، برنامه ریزی کنید. طرح نقشه ای برای زنده ماندن، ترس را دور میکند و روحیه و اعتماد به نفس شما را افزایش میدهد.- خونسرد باشید و با خونسردی تمام به اجرای نقشه خود فکر کنید. مکان فعلی خود را توسط نشانه های اصلی و با کمک قطب نما مشخص کنید.- پس از ساخت پناهگاه و اطمینان از وجود آتش برای علامت دادن، موقعیت خود را با دقت بررسی کنید. در ذهن خود همه وسایلی را که همراه دارید لیست کنید. جیب های خود را خالی کنید. از تخیل خود کمک بگیرید که چگونه میتوانید از وسایل موجود حداکثر بهره را ببرید. هر شی درخشانی میتواند نظر امدادگران ، هواپیما و هلی کوپتر که احتمالاً از آن منطقه عبور میکنند را جلب کند.قبل از مطابقت کامل با محیط اطراف و فراهم آوردن ملزومات اولیه زنده مانی مثل غذا، آب و پناهگاه به هیچ وجه مکان فعلی خود را ترک نکنید. با بی صبری و بی دقتی خطرات بسیاری به وجود خواهد آمد.

اگر به صورت گروهی سفر میکنید :

- گروه باید بلافاصله رهبری انتخاب کند که مسئولیتهای هر شخص را برای نجات گروه مشخص کند. همیشه سعی کنید مصمم باشید و از مهارتهای تخصصی افراد گروه استفاده کنید. رهبر میتواند با افراد گروه مشورت کند ولی تصمیم نهایی را خود وی اتخاذ میکند. مهمتر از همه اینکه رهبر هیچگاه نباید ظاهری همراه با شک و تردید داشته باشد.- مطمئن شوید که هیچکدام از افراد جا نمانده اند. زیرا عقب ماندن از باقی افراد، فرد را دچار ناامیدی میکند. تا حد امکان نباید سخنان مأیوس کننده گفته شود. اضطراب، سراسیمگی و دستپاچگی میتواند توسط یک رهبر خوب به حداقل برسد.- معمولاً در گروهها مشکلاتی پیش می آید. این مشکلات میتواند ناشی از خستگی، گرسنگی، سرما و تقابل افراد و اختلاف در اتخاذ تصمیمات مهم باشد.- روحیه کار تیمی را در افراد تقویت کنید و این مطلب را یادآوری کنید که زندگی تمام افراد گروه بستگی به تلاش تک تک افراد گروه دارد. کار گروهی باعث بالا رفتن روحیه گروه میشود و این احساس که هر شخص حامی و یاور افراد دیگر است حس اتحاد و همبستگی افراد را بالا میبرد.

(27)

ترس و اضطراب

اضطراب سبب میشود که فرد بدون فکر کردن عمل کند.- احساس ترس لازم و طبیعی است. درواقع از راههای انتخاب طبیعت است برای اینکه به شما انرژی بیشتری بدهد. مردی غارنشین با شنیدن اولین صدای ناآشنا از خواب پریده و خود را از خطر احتمالی دور میکند. این عکس العمل ناگهانی به خاطر ترشح اضافی آدرنالین در بدن است که دلیل آن نیز ترس است.- ترس بیجا معمولاً به خاطر ناآگاهی ایجاد میشود. به دقت موقعیت را بررسی کنید و ببینید که آیا ترس شما به جا و منطقی است؟ پس از بررسی معمولاً می بینید که بسیاری از ترسهای شما غیرواقعی بوده است. صدای ناهنجار ممکن است از افتادن میوه ای از درخت و برخوردن آن با شاخه ها و برگها بوده باشد.- اگر زخمی شده اید، درد ناشی از آن میتواند ترس شما را به اضطراب تبدیل کند و اضطراب سبب میشود که انسان بدون فکر کردن عمل کند، مثلاً بدون هدف مشخص به سویی روانه شود.- اضطراب میتواند ناشی از تنهایی باشد که پس از آن فرد دچار ناامیدی شده و افکاری مثل خودکشی یا بی پناهی به سرش می زند.- ذهن خود را مشغول کنید و به فکر راهی برای زنده مانی باشید. شناخت نشانه های ترس و اضطراب به شما کمک میکند که راحت تر بر آنها چیره شوید. برای چند روز آینده نقشه بکشید. این کار میزان هوشیاری شما را افزایش میدهد. هنگام خواب مطمئن شوید که به سمت طلوع خورشید قرار دارید و به محض اینکه هوا روشن شد از خواب بیدار شوید.اعتماد به نفس به وسیله آگاهی از مهارتهای زنده مانی و شناخت از طبیعت اطراف به وجود میآید. این آگاهی باعث کاهش اضطراب شده، از ترس و اتخاذ تصمیمات نامعقول جلوگیری میکند.


(28)

از قدرت تخیل خود استفاده کنید و نقشه بریزید.

با برنامه و نقشه موقعیت خود را بهتر کنید. این کار کنترل و هوشیاری شما را افزایش میدهد.- به یاد داشته باشید که هدف شما جان سالم به در بردن است.فکر کردن به روزهای پس از نجات سبب میشود که قدر زندگی در این لحظه را بدانید.- سلامتی و نیروی خود را حفظ کنید. بیماری یا زخمی شدن شانس نجات شما را کمتر میکند.گرسنگی، سرما و خستگی اعتماد به نفس و قدرت شما را کم میکند و شما را کم حواس میکند. روحیه شما بستگی به شرایط فیزیکی و موقعیت شما دارد.- بهتر شدن شرایط و رفع مشکلات حتی میتوان شامل خوردن حشرات و یا دیگر غذاهای غیرمعمول هم باشد.

چگونه درخواست کمک کنیم!!!

اگر موبایل به همراه دارید امیدوار باشید که اولاً سالم بوده و شارژ داشته و از همه مهمتر محلی که شما در آن قرار دارید تحت پوشش شبکه مخابرات تلفن همراه باشد و از آنجایی که اکثر مناطق گردشگری طبیعی ما در ایران خاصیت اخیر را ندارند پس باید به گونه دیگری درخواست کمک نمایید. مهمترین و اولین کاری که می بایست انجام دهید آن است که باید خود را در معرض دیدن و شنیدن دیگران قرار دهید. اگر مجبور به ایجاد سرو صدا جهت شنیده شدن و دریافت کمک هستیدد بدانید که در این مواقع فریاد زدن آخرین راه و کم بازده ترین آنها است زیرا اولاٌ صدای انسان تا فاصله چندان زیادی قابل شنیدن نبوده و دوماً این کار انرژی زیادی را به هدرمی دهد. بهترین وسیله در این هنگام استفاده از یک سوت است. متد شناخته شده درخواست کمک به وسیله سوت ، سه بار دمیدن در آن می باشد.جهت درخواست کمک با استفاده از روش های بصری نیز می توانید در یک محوطه با ز آتش عظیمی افروخته و با نزدیک شدن هلیکوپتر امداد و نجات شاخه های تازه کاج و یا سایر درختان را در آتش بیاندازید تا با ایجاد دود زیاد جلب توجه نماید. همچنین می توانید با گسترانیدن یک پتوی نجات یا هر چه که رنگ درخشانی داشته باشد جلب توجه و درخواست کمک نمایید.

 

(29)

بهترین و موثرترین روش سیگنالینگ یا درخواست کمک بصری استفاده از آینه است که با ید حتماً قبلا چندین بار استفاده از آن تمرین شده و در استفاده از آن متبحر شوید تا در موقع لزوم وقت را از دست ندهید. ابتدا سطح آینه را بسمت هدف ( برای مثال هلیکوپتر نجات) و در نزدیکی صورتتان گرفته و دست دیگرتان را بصورت کشیده در مقابلتان بگونه ای قرار دهید که انعکاس نور بر روی آن بیفتد.از دست آزادتان بعنوان خط دید استفاده کرده و با بالا و پایین بردن آینه، انعکاس نور را به سمت هدف راهنمایی نمایید. پس از اصابت نور به هدف با تکان دادن آینه نظر خلبان را به خود جلب نمایید بهترین کارایی این روش در هوای صاف و هنگامی است که خورشید در وسط آسمان است. توجه داشته باشید که از متمرکز کردن نور برای بیش از چند ثانیه بر کابین خلبان و تکان دادن شدید و تند آینه خودداری نمایید.

موفق و پیروز و سربلند باشید

 

 

 

جهت دریافت فایل  PDF  کلیک نمائید.


منابع :

http://www.manabetabiei.blogsky.com/

http://tarrom.blogfa.com

http://ezterab.mihanblog.com

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدید سایت

امروز243
دیروز1075
هفته جاری2379
ماه جاری12707
کل بازدید1947564

تعداد افراد آنلاین
17
نفر

آدرس گروه