تبلیغات


Notice: Use of undefined constant select - assumed 'select' in /home/damoon/domains/damoonclub.ir/public_html/components/com_content/content.php on line 11

تاریخچه سنگ نوردی

تاریخچه سنگ نوردی

ارسالی از : حسین صالحی

سنگ نوردی ورزشی به قدمت کوهنوردیست. صعود کوه ها به ویژه کوه های آلپ در اروپا (جایی که این رشته پایه گذاری شد) همواره نیازمند بالا رفتن از صخره ها و سنگ ها بوده است. با این حال سنگ نوردی به عنوان یک ورزش مجزا تنها در سالهای آغازین قرن بیستم مورد توجه قرار گرفت. آلمانی ها و انگلیسی ها به دلیل ارتفاع کم کوه های آلپ در کشور هایشان اولین کسانی بودند که مشخصا به سنگ نوردی پرداختند. سنگ نوردی در آمریکا از  1920 به بعد آغاز شد. در آن سالها برای بسیاری از افراد "سنگ نوردی در مقایسه با ابهت و شکوه غیر قابل انکار ایستادن بر قله های بلند "بسیار کم اهمیت بود. بسیاری از کوهنوردان تنها برای ارتقای مهارتهایشان در کوهنوردی به این کار می پرداختند. تنها پس از دهه 50 بود که سنگ نوردی توانست در آمریکا به عنوان یک ورزش جایگاه خود را پیدا کند.

اولین شیوه های به کار رفته در آنچه که ما امروزه با نام سنگ نوردی می شناسیم شامل

1) (Aid climbing) صعود مصنوعی با استفاده از تجهیزات برای صعود و

2)( free climbing) صعود طبیعی یا صعود تنها با تکیه بر توانایی، مهارت و قدرت بدنی سنگ نورد) بود.البته از تجهیزات صعود تنها زمانی استفاده می شد که حرکت دشوار بود و امکان صعود به روش ( free climbing) وجود نداشت.

برادران آبراهام (جورج  و اشلی) دو ماجراجو در دهه های طلایی آغاز سنگ نوردی در بریتانیا (1903-1882)"برای مدتی طولانی در حدی بالاتر از متوسط به صورت حرفه ای به این ورزش پرداختند. در سال 1882 آنها تعطیلات عید پاک "کریسمس و تعطیلات تابستان را در (واسدال هد: wasdale head) درمنطقه (لاک دایس تریکت: Lake District) منطقه ای کوهستانی در شمال انگلستان "به سنگ نوردی مشغول بودند. این دو برای مدتی کوتاه "کار" خانواده و مسایل مربوط به آن را کنار گذاشتند تا به هتل (واستر واتر: Wastewater) سفر کنند. جایی که مملو از فرصت های تازه و مهیج ماجراجویی بود. نتیجه این کار آنها تعریف یک ورزش جدید و فوق العاده بود. استفاده از طناب سنگ نوردی تنها چند سال قبل از آن، برای صعود های آلپاین مطرح شده بود ولی تکنیک درست استفاده کردن از آن وجود نداشت. سالها بعد برادران آبراهام این تصویر را "چگونه صعود نکنیم" نامیدند!. برادران آبراهام از اولین تلاش هایشان عکس های زیادی گرفتند و همه سنگ نوردان به خاطر جمع آوری این گنجینه تاریخی مدیون آنها هستند.

والتر پری هاسکت اسمیت( Walter Parry Haskett Smith): (1946-1859) : پدر سنگ نوردی در انگلستان نامیده شده است. او که یکی از استادان دانشگاه آکسفورد بود، بخاطر فعالیت های ورزشی اش شناخته شده، تا فعالیت های دانشگاهی اش. او اولین بار در سال 1881 از ( واسدال هد: wasdale head) در منطقه( لاک دایس تریکت: Lake District)دیدن کرد. در سال 1882 با همراهی برادر کوچکترش یکی از صخره ها را در این منطقه صعود کرد. آنها در این صعود از طناب استفاده نکردند چون فکر نمی کردند که کارشان نوعی کوهنوردی آلپاین است در تابستان 1886 در آخرین روز تعطیلاتش تصمیم گرفت نگاهی دقیق تر به صخره های (گرت گابل: Great Gable)بیاندازد. او نتوانست در مقابل وسوسه صعود قله ( نپس نیدل: Napes Needle) مقاومت کند"قله ای که پیش از آن خود او و سایرین برای صعودش تلاش کرده و شکست خورده بودند. در آن روز (هاسکت اسمیت: Haskett Smith )موفق شد به تنهایی و بدون استفاده از طناب و هر تجهیزات دیگر به روش (Free solo) به قله برسد. او در سال 1936 در پنجاهمین سالگرد صعودش بار دیگر به قله رسید. اما این بار با استفاده از طناب و همراهی سایر سنگ نوردان. در سال 1885( روبینسون J.W.Robinson ) برای اولین بار از سیستم حمایت با طناب برای سنگ نوردی در منطقه ( لاک دایس تریکیت: Lake District) استفاده کرد. او موفق شد با این روش دو سنگ نورد تازه کار را به قله (اسکافل پینناکال: Scafell Pinnacle) برساند. از مهمترین سنگ نوردان آن دوره(  سالهای1899-1890) می توان به(جونز: O.G.Jones) اشاره کرد. جونز استاد فیزیک در یکی از مدارس لندن بود و به دلیل قدرت فوق العاده و چابکی اش (که در مورد آن داستانهای زیادی نقل می شد) مشهور بود. او در سال 1903 در آلپ و در جریان یکی از صعود هایش جان خود را از دست داد. او اولین فردی بود که پس از چندین تلاش ناموفق توانست به روش سر طناب مسیر (کرن نوتس کراک: Kern Knotts Crack) در منطقه (گرت گابل: Great Gable) را صعود کند.

طی سالهای بعد(1910-1900) سنگنوردان ایتالیایی و آلمانی گام های بلندی برداشتند "آنها با استفاده از میخ "کارابین و طناب های سبکتر "مسیرهای بسیاری را صعود کردند. در سال 1910( ویلو ویلز نباخ: Willo Welzenbach) اولین سیستم عددی درجه بندی سختی مسیرها را پیشنهاد کرد (از یک تا شش ). در این سالها درجه سختی مسیرهای صعود شده به تدریج از 7و 5 به 10و 5  نزدیک می شد و تکنیکهای سنگ نوردی ارتقا می یافت. "مثلا تکنیک صعود دولفر اولین بار طی سالهای 1914- 1910 توسط یک سنگ نورد اتریشی به نام( هانس دولفر: Hans Dulfer) مطرح شد. سنگ نوردی اسپرت به تدریج مورد توجه قرار گرفت و به ویژه نظر سنگ نوردان آمریکایی را جلب کرد. تکنیک های حمایت ارتقاء یافت و روشهای حمایت دینامیک ابداع (1934شد) و

بالاخره اولین کفش مخصوص سنگ نوردی در سال 1935 توسط (پیر آلن:Pierre Allain ) معرفی شد"او بعدها در سال 1948 در آن تغیراتی داد. طی سالهای جنگ جهانی دوم همگام با پیشرفت در ساخت تجهیزات نظامی "تکنیک ساخت میخ "کارابین و طنابهایی از جنس نایلون بهبود پیدا کرد. در دهه پنجاه با روی کار آمدن تعداد بیشتری از افراد به سنگنوردی "درجه سختی مسیرهای (بولدر) نیز از (وی2: V2) به (وی 5: V5) رسید و اولین مسیر با درجه سختی 11 و 5 در آلپ صعود شد.

آنچه که ما امروزه با نام سنگ نوردی اسپرت وبولدرینگ می شناسیم در واقع از سالهای اولیه دهه پنجاه مطرح شد"زمانی که (جان گیل) جوانی از ایالت آلابامای آمریکا "سنگ نوردی را آغاز کرد. (جان گیل) شیفته صعود سنگ های کوتاه و برآمدگی های کلاهک مانند بود و بر خلاف سایر کوهنوردان آن دوره که هم زمان به کوهنوردی و سنگ نوردی می پرداختند "وقت خود را صرف تمریناتی ویژه سنگ نوردی و اجرای حرکات ژیمناستیک روی سنگها می کرد. جان گیل را میتوان پدر" بولدرینگ"( به عنوان شاخه ای از سنگ نوردی ) و نیز آغازگر تمرینات تخصصی این رشته نامید. او اولین کسی بود که از پودر ژیمناستیک در سنگ نوردی استفاده کرد. گیل در سال 1961 دیواره سی فوتی (تیمبل بی سی5/12  : 5/12 Thimble b/c) در داکوتای جنوبی را به روش (فری سولو: free solo) صعود کرد. در دهه هفتاد (جان هالوی:John Holloway ) مسیر( اسلوپ شات: slop shot) با درجه سختی ( 13وی: V13) را صعود کرد. این مسیر سخت ترین مسیر بولدر تا آن زمان بود.

دهه هفتاد در عین حال شاهد گسترش سنگ نوردی اسپرت در اروپا به ویژه در فرانسه و ظهور نسل جدیدی از سنگ نوردان بود. طی این سالها مسیرهای بسیاری در فرانسه رول کوبی و برای صعود آماده شد. در آمریکا نیز سنگ نوردی به تدریج جایگاه ویژه خود را می یافت و پارک ملی یوسیمیتی "به محل تمرین همیشگی سنگ نوردان تبدیل شد. علم تمرین در این دوره پیشرفت کرد و درجه صعود سنگ نوردان به طور قابل ملاحظه ای ارتقا یافت. در دهه هشتاد با ظهور (ولفگانگ گولیچ) سنگ نوردی وارد دوره جدیدی شد. گولیچ در سال 1985 مسیر (پونکس این د گیم: Punks in the Gym) با درجه سختی 14-5 ای/بی:a/b(5-14 a/b5-14)و در1987 مسیر (وال استریت: Wallstreet) در"فونتن بلو " با درجه بی 14-5 و بالاخره در سال 1991 مسیر (اکشن دای رکت: Action Direct) با درجه سختی دی 14-5 را صعود کرد. همچنین در این سال ها نوعی از صعود با نام صعود ترکیبی که ترکیبی از صعود مصنوعی و طبیعی بود در اروپا و بویژه فرانسه مطرح شد و مورد توجه قرار گرفت.

به تدریج سنگ نوردان از صعود مسیر های بلند به صعود مسیرهای کوتاه تر ولی سخت تر روی می آورند و دیواره های مصنوعی اهمیت بیشتری می یافت دهه نود شاهد پیشرفت بیش از پیش سنگ نوردی بود. (لین هیل )موفق شد برای اولین بار مسیر" نوس : Nose "(حدود 13-5)" از دیواره ال کاپیتان را که نزدیک به 900 متر ارتفاع دارد" به صورت طبیعی صعود کند. در این دهه مسابقات بین المللی ارزش بیشتری یافت و کتاب های مختلفی در زمینه سنگ نوردی منتشر شد. نصب و بهره برداری از انواع گوناگون دیواره های مصنوعی این امکان را برای سنگ نوردان فراهم آورد که در تمام طول سال به تمرین بپردازند و مهارت های خود را ارتقا دهند. به علاوه پیشرفت و بهبود امکانات و تجهیزات سنگ نوردی موجب شد که میانگین درجه صعود سنگ نوردان به حدود 13-5 برسد. در آغاز هزاره جدید علاقه مندان به سنگ نوردی بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته اند و درجه سختی مسیرها به 15-5 رسیده است و سنگ نوردان مستعد با استفاده از تکنیک ها و تجهیزات پیشرفته افق های جدیدی را پیش روی ما گشوده اند. تکنیک های سنگ نوردی تنوع قابل ملاحظه ای یافته اند و سنگ نوردی به شاخه های گوناگون "از دیواره نوردی گرفته تا صعودهای چند کارگاهی "اسپرت و بولدرینگ" تقسیم شده است.در سالهای اخیر هر چند روند رو به افزایش درجه سختی مسیر ها کند تر شده ولی توسعه علم ورزش "آگاهی سنگ نوردان از اصول تمرین درست و تنوع دیواره های مصنوعی و مسیر های قابل صعود "موجب بهبود کیفی و کمی سنگ نوردی شده است و قطعا این روند رو به رشد در سال های بعد همچنان ادامه خواهد یافت.                                                       .

منبع: جزوه فدراسیون کوهنوردی ... نوروز 1388.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدید سایت

امروز216
دیروز1075
هفته جاری2352
ماه جاری12680
کل بازدید1947537

تعداد افراد آنلاین
15
نفر

آدرس گروه